Co je šedá hmota a bílá hmota?

Mozek je neuvěřitelně složitý orgán , který řídí chování a reguluje fyziologické funkce těla. V podstatě je mozek řídícím centrem těla. Samotný mozek však mnoho nezmůže. Ke komunikaci a přijímání informací ze smyslových receptorů potřebuje míchu. Mozek a páteř společně tvoří centrální nervový systém (CNS). V celém CNS jsou kontrastní oblasti šedé a bílé hmoty.

Šedá hmota umožňuje kontrolu pohybu, paměti a emocí. Skládá se především z těl neuronálních buněk, které zpracovávají a uvolňují informace. Tato vysoká koncentrace těl neuronálních buněk dává tkáni její růžovošedou barvu, odtud název. Velký mozek a mozeček jsou oblasti mozku, které mají vnější vrstvu šedé hmoty. Velký mozek je největší částí mozku a zvládá vyšší funkce, jako je smyslová interpretace, emoce, učení a ovládání jemné motoriky. Pod velkým mozkem se nachází mozeček, který sleduje a reguluje pohyb a také udržuje držení těla a rovnováhu. Vnitřní části mozku také obsahují šedou hmotu ve skupinách neuronů zvaných jádra, která jsou uložena v bílé hmotě.

Šedá hmota se šíří z mozku do páteře a vytváří rohovinovou strukturu skrz vnitřek míchy. Toto rozšíření zefektivňuje signalizaci. Šedá hmota spotřebuje přibližně 3-4krát více kyslíku než bílá hmota.

Bílá Hmota 

Zatímco oblasti šedé hmoty zpracovávají informace, oblasti bílé hmoty fungují jako komunikační kanály mezi šedou hmotou a zbytkem těla. Na rozdíl od šedé hmoty je bílá hmota v hlubších tkáních mozku. Obsahuje axony (nervová vlákna), což jsou prodloužení nervových buněk (neuronů). Tyto axony jsou obaleny tukovým izolačním proteinem zvaným myelin. Myelin zlepšuje přenos signálu podél axonů a chrání je před zraněním. Navíc myelin dává bílé hmotě její barvu a název. V míše je bílá hmota rozmístěna kolem šedé hmoty.

Závěr 

Stručně řečeno, centrální nervový systém má dva typy tkání: šedou a bílou hmotu. Tyto regiony jsou ve vzájemném kontrastu. Šedá hmota se nachází externě v mozku, zatímco bílá hmota je uložena uvnitř. V míše je pozorován opačný vzor; šedé oblasti jsou obklopeny bílou hmotou.

Šedá hmota zpracovává informace, zatímco bílá hmota slouží jako komunikační kanál. Obě oblasti jsou pojmenovány podle vzhledu jejich tkáně. V šedé hmotě se nachází velké množství těl neuronových buněk, což způsobuje, že se jeví jako růžově šedá. Naproti tomu bílá hmota je složena hlavně z myelinizovaných axonů, což jí dává světlejší barvu.