10 zemí, které jsou nejvíce ohrožené nedostatkem vody

V době klimatických změn a rostoucí poptávky po přírodních zdrojích, které by uspokojily potřeby rostoucí populace, čelí mnoho zemí, zejména ty na Středním východě a v severní Africe , vážnému nedostatku vody. Podle údajů z atlasu vodních rizik akvaduktů World Resources Institute se sídlem ve Washingtonu DC jsou tyto země vystaveny nejvyššímu riziku, že budou v nadcházejících desetiletích čelit vážným vodním krizím.

1. Katar – 4,97

Katar je vyprahlou zemí s ročními srážkami jen asi 82 ​​mm a je přirozeně stresován vodou. Rozvíjející se sektor ropy a zemního plynu však umožnil zemi v posledních desetiletích rychle růst a investovat do sofistikovaných technologií těžby vody. Přesto je nadměrná spotřeba a plýtvání vodou v Kataru znepokojivé. Země má jednu z nejvyšších úrovní spotřeby vody v domácnostech na světě, průměrná spotřeba vody v domácnosti je 430 litrů denně! Také se hodně vody využívá k udržení zdravých plodin a rostlin v zemi, aby se vykompenzovaly nízké srážky. Katar získává většinu své vody pro zemědělské účely z podzemních vodonosných vrstev, ale míra doplňování vody je nižší než míra těžby vody, což vyčerpává hladiny vody ve vodonosných vrstvách a vystavuje vodní zdroje země extrémnímu stresu.

2. Izrael – 4,82

Izrael má jednu z nejlepších vodohospodářských technologií a postupů na světě. Země vyrábí téměř 85 % pitné vody z mořské nebo brakické vody prostřednictvím rozsáhlého odsolování. Navzdory dobrému hospodaření s vodou se však země řadí na přední místa v žebříčku zemí ohrožených vodní krizí. Zatímco Izrael pokračuje v inovacích, aby zajistil svým občanům dostatek vody, předpovídá se, že změna klimatu a extrémně vysoká poptávka po uhašení žízně rychle rostoucího a rozvíjejícího se národa vystaví systém velkému stresu. Podle vědecké studie Isreal v roce 2020 odsolil pouze 0,5 miliardy m3 vody. V roce 2065 se očekává, že toto číslo bude až 3,7 miliardy m3 ročně, což bude vyžadovat výstavbu 30 nových odsolovacích jednotek, které by tuto potřebu uspokojily. Také by to potřebovalo zvýšit dodávky elektřiny pro odsolovací zařízení. Nadcházející desetiletí tak budou pro zemi v éře klimatických změn a dalších globálních ekologických problémů rozhodně výzvou.

2. Libanon – 4,82

Další země na Blízkém východě, Libanon , v současné době čelí strašlivé vodní krizi, která se zhoršila ekonomickým poklesem, který zachvátil národ. Podle UNICEF asi 70 % populace země čelí kritickému nedostatku vody. Zatímco v roce 2019 stály čtyři litry balené vody 1000 libanonských liber, dnes lze za stejnou sumu koupit pouze jednu 500ml láhev, což je osminásobný nárůst ceny. Libanon také trpí neefektivním národním vodohospodářským systémem s problémy, jako je nedostatečná údržba a právní předpisy, nevyčíslitelné ztráty vody a neustálé výpadky proudu. K tomu se přidal příliv více než 1,7 milionu syrských uprchlíků do země, což dále prohlubuje problém nedostatku vody.

4. Írán 4,57

Dostupnost vody v Íránu sužuje řada problémů, včetně nízkých ročních srážek, špatných srážek a distribuce povrchové vody, změny klimatu a ekonomické a politické nestability v zemi. Za posledních 20 let ztratil Írán přes 200 kubických kilometrů zásobené vody, přičemž hladina podzemní vody také rychle klesala průměrnou rychlostí 28 cm za rok. Povrchové vodní útvary v celém Íránu, jako je jezero Urmia a bažiny v povodí Helmand, rychle mizí kvůli zvýšeným suchům a desertifikaci a nadměrnému využívání vody. Posun od tradičního zavlažovacího systému kanátu k moderním technologiím závlahového zemědělství také vedl k nadměrné těžbě vody. Také 77 % půdy v Íránu dnes trpí antropogenním suchem v důsledku využívání podzemní vody třikrát více, než je přirozená míra dobíjení.

5. Jordánsko 4,56

Vodní krize v Jordánsku je rovněž stejně vážná jako krize jeho sousedů. Jordan Rive r dnes běží na méně než 10 % svého historického průměru. Mrtvé moře , hlavní turistická atrakce v zemi, také rychle vysychá, protože řeky, které ho napájejí, mají velmi omezenou zásobu. Mnohé z těchto řek jsou sdíleny s Izraelem a Sýrií a odvádějí vody proti proudu pro vlastní potřebu. Vzhledem k tomu, že Jordánsko má kvůli napjatým vztahům jen malou příležitost vyjednávat s těmito zeměmi, musí se spoléhat na své podzemní vody, aby uspokojily žízeň rostoucí populace. Tato situace způsobila velký tlak na vodonosné vrstvy, které jsou nyní odčerpávány dvojnásobnou rychlostí, než jak je lze přirozeně doplňovat. Vzhledem k tomu, že téměř 60 % zásob vody v Jordánsku pochází z těchto nadměrně využívaných vodonosných vrstev a změna klimatu tento problém dále komplikuje, čelí Jordánsko v blízké budoucnosti velkému nedostatku vody.

6. Libye 4,55

Severoafrická země Libye je první z kontinentu na tomto seznamu. Velké části země jsou pokryty rozlehlou saharskou pouští , která dostává extrémně slabé srážky. Po desetiletí libyjská populace závisela na podzemních vodonosných vrstvách, aby uhasila svou žízeň. Čtyři vodonosné vrstvy, Sirt, Hamada, Morzuk a Kufra, zásobují zemi sladkou vodou, přičemž první ze tří se nachází v núbijské pískovcové zvodně a byly téměř vyprázdněny kvůli vysokým úrovním těžby, které neodpovídají rychlosti doplňování. V Libyi dochází k vážnému špatnému hospodaření s vodními zdroji , které je spojeno s mnoha dalšími problémy, jako je výrazně útlum služeb, krachující podniky a bankovní systém.

7. Kuvajt 4.43

Rychle se urbanizující a rostoucí země se potýká s akutním nedostatkem vody. Navzdory přirozenému nedostatku vody tento pouštní národ bohatý na ropu využil své bohatství získané z vývozu fosilních paliv k zajištění stálých dodávek vody pro své lidi a průmysl. Podzemní vodonosné vrstvy v zemi jsou však nyní vysoce namáhány a rychle se vyčerpávají, což ohrožuje zemědělský a průmyslový sektor závislý na tomto zdroji. Rostoucí populace také vyžaduje rostoucí počet odsolovacích jednotek, aby byly uspokojeny potřeby. Klimatické změny a zneužívání vody dále prohlubují výzvy, kterým bude Kuvajt v nadcházející době čelit.

8. Saúdská Arábie – 4.35

Ačkoli 99,84 % Saúdů má přístup k pitné vodě, poptávka je v jedné z národů s největším nedostatkem vody na světě příliš vysoká. S třetí nejvyšší spotřebou sladké vody na obyvatele na světě nyní pouštní království produkuje více odsolené vody než kterákoli jiná země a spálí při tom asi 1,5 milionu barelů ropy. Zatímco tento národ bohatý na ropu je dostatečně bohatý na to, aby pokryl současnou poptávku po vodě svých občanů a průmyslu, vyčerpání ložisek fosilních paliv v budoucnu by mohlo zemi v budoucnu dostat do náročné situace a otestovat její ekonomiku, aby pokryla potřeby vody. národa.

9. Eritrea – 4.33

Srážky se v celé Eritreji velmi liší , s průměrnými ročními srážkami pouze kolem 16-20 palců. Více než 80 % zchudlé populace Eritreje nemá přístup k čisté vodě pro základní potřeby, jako je vaření, koupání a pití. Mnozí využívají řeky a potoky podle vlastního uvážení a riskují kontaminaci, smrtelné nemoci a střevní infekce způsobené bakteriemi a viry přenášenými vodou. Průjmové onemocnění v Eritreji je hlavní příčinou úmrtí u dětí mladších pěti let. Ke všem těmto problémům se přidala situace se zvýšeným suchem v zemi, která chátrala dostupné vodní zdroje, což dále ohrožuje životy v zemi.

10. Spojené Arabské Emiráty – 26.4

Vysoce rozvinutý a prosperující národ SAE na Středním východě také není bez problémů, zejména ten, který se týká sektoru vodních zdrojů. Stejně jako většina jejích sousedů sužuje nadužívání dostupných vodních zdrojů v zemi. S malými srážkami a zdroji povrchové vody je tato země pro potřeby vody závislá na odsolování a podzemních vodonosných vrstvách. Během posledních tří desetiletí však hladina podzemní vody ve Spojených arabských emirátech klesala o jeden metr ročně a někteří odborníci předpovídali, že v příštích 50 letech zemi dojdou zásoby sladké vody. Země navrhla strategii zabezpečení vody do roku 2036, aby se s touto výzvou vyrovnala. Jeho cílem je snížit spotřebu vody v zemi o 21 % a zvýšit její opětovné využití.