10 největších zdrojů elektřiny vytořených člověkěm

Existuje několik typů elektráren, včetně obnovitelných zdrojů energie a neobnovitelných zdrojů energie. Zahrnuje vše od jaderné energie po vodní, větrnou, geotermální, ropné nebo zemní plynové elektrárny a jakýkoli jiný typ elektrárny. Velikost je určena aktuální instalovanou elektrickou kapacitou – tj. potenciálním množstvím energie, které by elektrárna mohla vyrobit, spíše než skutečným výkonem v kterýkoli daný den nebo rok.

1. Přehrada Tři Soutěsky, Čína – 22 500 MW

Přehrada Tři soutěsky v Číně je největší elektrárnou na světě. Dokáže vyrobit 22 500 megawattů energie, což je nejvíce ze všech elektráren na Zemi. Přehrada se klene nad řekou Jang-c‘-ťiang ve střední Číně, těsně po proudu od Tří soutěsek. Elektrárna v průměru vyrobí 95 TWh elektřiny ročně. Přehrada se stavěla několik let. Poprvé byla otevřena v roce 2003, ale byla dokončena a plně funkční na současnou kapacitu v roce 2012. Elektrárna se skládá z 32 hlavních turbín a dvou menších generátorů, které dohromady dosahují potenciální energetické kapacity elektrárny. Tato elektrárna vytvořila rekord pro největší roční produkci energie, která v roce 2020 dosáhla přibližně 112 TW za hodinu po obzvláště silném monzunovém období, které zaplavilo řeku. V posledních letech se záplavy staly stále větším a velmi reálným problémem.

2. Přehrada Itaipu, Brazílie A Paraguay – 14 000 MW

Elektrárna s druhou největší kapacitou výroby energie je přehrada Itaipu, která leží podél hranice mezi Brazílií a Paraguayí . Přehradu pohání řeka Paraná , která má kapacitu výroby energie 14 000 megawattů. Tato přehrada Itaipu se skládá z 20 generátorů energie, z nichž každý má kapacitu 700 MW. Tato elektrárna je významným dodavatelem energie pro Paraguay a přispěla až 75 % roční elektřiny v Paraguayi.

3. Přehrada Xiluodu, Čína – 13 860 MW

Přehrada Xiluodu v čínském údolí řeky Jinsha je třetí největší elektrárnou na Zemi. Přehrada měří 278 metrů na výšku a 698 metrů na délku. Nachází se mezi okresy Leibo a Yonshan a je generátorem energie, zavlažovacím systémem a kontrolou záplavové vody. Přehrada se skládá z podzemních hydroelektrárenských generátorů, každý s devíti hydroelektrickými jednotkami o kombinované energetické kapacitě 13 860 megawattů.

4. Přehrada Belo Monte, Brazílie – 11 233 MW

Přehrada Belo Monte, dříve nazývaná přehrada Kararaô, je čtvrtou největší elektrárnou na světě. Tato vodní elektrárna se nachází v Pará v Brazílii podél řeky Xingu. Přehrada má 18 turbín a byla dokončena v roce 2019. Tato elektrárna má kapacitu 11 233 megawattů.

5. Přehrada Guri, Venezuela – 10 235 MW

Přehrada Guri byla poprvé vybudována v roce 1969 a dokončena byla v roce 1986. Byla postavena na řece Caroní ve východní části Venezuely. Elektrárna má kapacitu 10 235 megawattů. Guri se také někdy nazývá Vodní elektrárna Simón Bolívar a dříve byla pojmenována jako Vodní elektrárna Raúla Leoniho. Má výšku kolem 162 metrů a délku 7 426 metrů.

6. Přehrada Wudongde, Čína – 10 200 MW

Přehrada Wudongde je další velká vodní elektrárna v Číně. Nachází se v horní části řeky Yangtze. Pokrývá část provincií Sichuan a Yunnan v jihozápadní Číně. Elektrárna má kapacitu 10 200 megawattů.

7. Elektrárna Jebel Ali, SAE – 8 695 MW

Elektrárna Jebel Ali je kombinovaná elektrárna na CCGT poháněnou ropou a plynem. Nachází se v Dubaji ve Spojených arabských emirátech podél Perského zálivu poblíž přístavu Jebel Ali. Samotná elektrárna je energetický komplex, který obsahuje devět různých elektráren na vzdálenost asi tří kilometrů. Elektrárna je zodpovědná za většinu dodávek energie pro Dubaj a má kapacitu 8 695 megawattů, což je největší ze všech plynových elektráren. Zařízení také slouží jako největší odsolovací zařízení na světě, které denně produkuje přibližně 470 milionů galonů odsolené vody.

8. Přehrada Tucurui, Brazílie – 8 370 MW

Tucurui Dam je vodní elektrárna nacházející se v Pará v Brazílii na řece Tocantins. Jedná se o rozsáhlou betonovou gravitační hráz s instalovaným výkonem 8 370 megawattů. Přehrada byla první svého druhu, která byla postavena v amazonském deštném pralese. Proto je jeho konstrukce plná kontroverzí. Jeho výstavba vyhnala mnoho místních obyvatel z oblasti. Dodával však energii zhruba 13 milionům lidí. Závod a výsledná energie také způsobily rozmach průmyslu v regionu. Ačkoli to někteří vidí jako vysoce pozitivní, přineslo to také rozsáhlou imigraci do oblasti a rozsáhlé odlesňování pro komerční, rezidenční a průmyslovou expanzi.

9. Základna Větrných Elektráren Jiuquan, Čína – 7 965 MW

Gansu v Číně. Elektrárenská základna se skládá z několika velkých větrných elektráren a přibližně 92 000 větrných turbín, které mají kombinovanou kapacitu 7 965 megawattů, s projekcí dosáhnout 20 000 do roku 2025.

10. Jaderná Elektrárna Kori, Jižní Korea – 7 489 MW

Jaderná elektrárna Kori je 10. největší elektrárnou na světě a má kapacitu 7 489 megawattů. Nachází se v Busanu v Jižní Koreji a je ve skutečnosti největší plně funkční jadernou elektrárnou na světě na základě celkového počtu reaktorů a počtu provozovaných reaktorů.