10 důvodů, proč nás dinosauři nepřestávají fascinovat

Dinosauři byli předmětem obrazů, filmů, karikatur, knih, muzeí a mnoha dalších. Dinosauři po léta uchvacovali lidskou představivost a inspirovali kreativitu. Byli zobrazováni jako zuřiví, šupinatí tvorové připravení hltat vše, co najdou, a jako nadživotní něžní obři spokojeně žvýkající listy stromů vysokých jako oni. Dinosauři jsou však mnohem rozmanitější, než se dříve myslelo, a nás to zajímá víc než kdy jindy. Dinosauři přitahují pozornost lidstva. Podívejte se na následující odstavce, abyste zjistili, proč nás dinosauři nepřestávají fascinovat.

10. Tajemní Dinosauři

Dinosauři jsou stále záhadou. Poprvé se objevily během období triasu, asi před 243 až 233,3 miliony let. Dinosauři byli dominantním druhem na Zemi, dokud nedošlo k masovému vymírání. Věda stále aktivně zkoumá jejich životy prostřednictvím fosílií a srovnávací biologie. Dinosauři byli neuvěřitelně rozmanitým druhem a jsou předky ptáků. Stále se o nich dá hodně učit a dodnes zůstávají záhadou.

9. Velikosti Dinosaurů

Velikosti dinosaurů nás stále ohromují a matou. Dinosauři měli obrovskou škálu velikostí. Nejmenší byly velké asi jako malý kolibřík a vážily pouhé tři gramy. Největší mohl vážit až 90 tun. Zjištění velikosti dinosaura je přinejlepším odhadem. Paleontologové používají k odhadu velikosti dinosaura laserové skenování kostry, která přidává virtuální kůži na fosilii.

8. Dinosauři Měli Peří

Mnoho dinosaurů mělo na těle nějakou formu peří . V devadesátých letech měl výzkum dinosaurů mnoho důkazů, že dinosauři byli blíže příbuzní ptákům než plazům. Byly nalezeny fosilie dinosaurů s otisky peří. V současné době existuje 30 druhů neptačích dinosaurů, u kterých je potvrzeno, že mají peří. Paleontologové používali zkamenělé důkazy peří nebo indikátory, jako jsou knoflíky brků, aby dokázali, že mají peří.

7. Dinosauři Měli Různé Vlastnosti

Někteří dinosauři měli zvláštní rysy. Někteří dinosauři měli rohy nebo peří vyčnívající z jejich tváří a jiní dinosauři měli velké rohy nebo chlopně nad zády. Někteří měli zobáky a jiní měli na hlavě srpky. Všechny tyto funkce však měly různé důvody. Některé byly používány k přilákání kamarádů nebo k vydávání zvuků, které signalizovaly jejich stádům.

6. Dinosauři Existovali Po Dlouhou Dobu

Dinosauři se bez problémů proháněli po Zemi před 165 až 177 miliony let. Neměli jiné predátory než svůj vlastní druh. Pro srovnání, primáti existují pouze 56 milionů let a náš vlastní druh se objevil asi před 200 000 lety. Dinosauři byli úspěšní a přizpůsobiví. Svým způsobem jsou dinosauři dodnes, protože se z nich vyvinuli ptáci.

5. Dinosauři Žili Všude

Dinosauři žili po celé zemi. Fosílie byly nalezeny v Severní Americe, Jižní Americe, Evropě, Asii a Antarktidě. Na začátku období triasu, asi před 230 miliony let, byly kontinenty složeny do jednoho velkého superkontinentu zvaného Pangea. Antarktida byla tehdy mnohem teplejší, takže kontinent byl domovem mnoha dinosaurů. Dinosauři žili na souši, v moři i ve vzduchu, jen ne všichni dinosauři žili ve stejnou dobu a na stejném místě. V Severní Americe bylo nalezeno více fosilií než kdekoli jinde na zemi.

4. Plavecký Dinosaurus

Největší masožravý dinosaurus, jaký byl kdy objeven, byl Spinosaurus. Spinosaurus byl asi 50 stop dlouhý a vážil 16 000 liber. Dinosaurus uměl dobře plavat a pronásledoval kořist pod vodou. Spinosaurus žil před více než 90 miliony let v jezerech, rybnících a řekách, které vedly od dnešního Maroka do Egypta.

3. Někteří Létající Dinosauři Byli Velcí

Quetzalcoatlus, létající plaz, měl rozpětí křídel 52 stop. Žil v období pozdní křídy v Severní Americe. Patří do rodiny bezzubých pterosaurů. Měl dlouhý krk a hřeben na hlavě. Létající plaz měl s největší pravděpodobností krátký výbuch rychlosti a pak se vznesl do vzduchu. Je to jeden z největších létajících tvorů, kteří kdy žili.

2. Inteligence Dinosaurů

O inteligenci dinosaurů se v průběhu let diskutovalo. Paleontologové se obecně shodují, že dinosauři byli pro plazy inteligentní, ale ne tak chytří jako jejich ptačí potomci. Inteligenci lze měřit studiem toho, jak velký je mozek tvora vzhledem k jeho tělu. Tato metoda se nazývá encefalizační kvocient (EQ). Lidské bytosti mají 5. Delfíni skákaví mají 3,6. Triceratops měl .11 a Brachiosaurus byl pod .1. Současné filmy o dinosaurech mohou dát inteligenci dinosaurů příliš velkou zásluhu.

1. Dinosauří Rodiče

Až do dvacátých let minulého století si vědci nebyli jisti, zda dinosauři kladou vajíčka nebo rodí živá mláďata. Nyní víme, že dinosauři kladli vejce a mohli jich naklást desítky najednou. Mnoho z těchto vajec však mohli sežrat predátoři. Někteří dinosauři nakladli vajíčka a nechali je, aby se o sebe starali sami. Maiasaura se staral o svá mláďata a přinášel jídlo zpět do svého hnízda. Ichthyosaur, mořský plaz, přivedl na svět živá mláďata. Rodičovství dinosaurů se u různých druhů lišilo.