Legislativa upravující práva a povinnosti v oblasti pracovních úrazů nemusí být pro každého snadno srozumitelná, obzvlášť pokud jste poškozený zaměstnanec, kterému se stal pracovní úraz a váš zaměstnavatel k celému případu přistupuje nedbale. Zjistěte, na co všechno máte v takovéto nepříjemné situaci nárok a na koho se obrátit v případě, že potřebujete pomoc.
Může se jednat o proplacení ztráty na výdělku, náhrady za bolest či nákladů vynaložených v souvislosti s léčbou. To vše a mnoho dalšího by vám měl odpovědný zaměstnavatel vyplatit, pokud na to máte nárok. V tomto článku jsem pro vás připravili seznam všech nároků a jak je uplatnit. Pokud se ovšem v celé problematice ztrácíte, zvažte pomoc právní poradny pro poškozené.
Jak své nároky u zaměstnavatele uplatnit
Ze zákona sice vyplívají pro zaměstnavatele odpovědného za pracovní úraz povinnosti, ovšem první krok je vždy na poškozeném zaměstnanci samotném. Je jím ohlášení pracovního úrazu a následné vyčíslení a doložení všech nároků a vyzvání zaměstnavatele k úhradě odškodnění za pracovní úraz. Pro posouzení vašeho zdravotního stavu a zdravotní dokumentace zvolte ideálně odborného lékaře, který je zároveň soudním znalcem.
Kompletní seznam nároků z pracovního úrazu
- Náhrada za bolest
- Náhrada za trvalé následky (ztížení společenského uplatnění)
- Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
- Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. renta)
- Náhrada nákladů spojených s léčením
- Náhrada věcné škody
- Jednorázová náhrada újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance
- Náhrada při úmrtí zaměstnance
- Odstupné
Pomoci vám může právní poradna pro poškozené
V těžké situaci, jako je nespolupráce zaměstnavatele po pracovním úrazu nemusíte být na všechno sami. Odbornou a individuální pomoc vám může poskytnout právní poradna pro poškozené, která má s řadou podobných případů letité zkušenosti. Vyzkoušejte možnost konzultace zdarma a zvažte, zda se jimi nenechat zastupovat.