Jak dlouho vydrží potisk na tričku se odvíjí od použité technologie

Říká se, že šaty dělají člověka. Každý z nás má svůj osobitý styl a vkus. Potisk na tričku může být dobrým kreativním způsobem, jak vyjádřit sám sebe anebo třeba rozesmát ostatní nějakým vtipným motivem. Jak se ale vyznat v technologiích potisku a jejich kvalitách? Přinášíme vám jejich přehled.

Potisknout si můžete nechat tričko, bundu, čepici, ale třeba i pásek nebo pletenou šálu. Materiál každého z těchto produktů má přitom své specifické vlastnosti, podle kterých se vybere vhodná technologie potisku. Tím je zaručena vysoká kvalita. Hotový potisk textilu potom pevně drží, po vyprání nebledne a neloupe se. Jakou technologii ale pro který výrobek vybrat? Máme pro vás stručný přehled.

Technologie sítotisku

Sítotisk je velice efektivní, vyznačuje se vysokou precizností a schopností reprodukovat detaily a právem je tak označovaný za nejkvalitnější a nejtrvanlivější technologii potisku. Jeho použití je vhodné na textil ze 100 % bavlny nebo bavlny s příměsí. Používá se tak pro potisk triček, tepláků, mikin či jiných bavlněných produktů. Jeho principem je protlačení barvy přes síto a její následné zatavení do vláken materiálu pomocí tepelného záření. Jeho výhodou je sytost barev, které neztrácí na kvalitě ani po desítkách vyprání. Kvůli dlouhému času přípravy se však nehodí na malé zakázky.

Digitální potisk

Digitální potisk je inovativní technologie, která je schopna kvalitní reprodukce detailů na různých druzích textilií. Principem je přímý tisk na textil barvami na vodní bázi. Není tak potřeba vytvářet šablony, čímž je celý proces jednodušší a hodí se tak i na menší zakázky. Běžný člověk na první pohled nepozná rozdíl mezi sítotiskovým a digitálním potiskem. Využívá se pro potisk bavlny a umělých vláken. Jeho nevýhodou je nižší sytost barev, které vydrží méně vyprání než v případě sítotisku a nehodí se tak na velké zakázky v řádu stovek kusů.

Sublimační potisk

Moderní technologie, během které speciální inkoust zahřátím přechází do plynného stavu a proniká do vláken textilu. Hodí se pro potisk umělých vláken, jakou jsou nákrčníky, vaky na záda, roušky či sportovní oblečení. Jeho obrovskou výhodou je, že se nikdy nesepere a můžete tisknout neomezený počet barev. Nejde jím však potisknout černé tričko z bavlny a omezená velikost stroje umožňuje potisk jen menších produktů.