9 měst, lterá by mohla být příštími Pompejemi

Starořímské město Pompeje je všeobecně známé jako jedna z nejznámějších obětí smrtící sopečné erupce. V roce 79 n. l. erupce Vesuvu město zcela zničila a zcela ho zasypala popelem, roztavenými kameny a jedovatým plynem. Díky zachovalým pozůstatkům mnoha obětí vykopaných v následujících staletích zůstávají Pompeje varováním pro další moderní města ve stínu sopek. Přestože vědecké objevy nám umožnily lépe porozumět sopečné činnosti a varování mohou být vydána s velkým předstihem, několik měst nadále žije v potenciálně nebezpečné situaci. Těchto 7 měst se nachází vedle různých sopečných písem a snaží se vyhnout stejnému osudu jako Pompeje.

Legazpi, Filipíny

Aktivní stratovulkán Mount Mayon, nejaktivnější sopka v zemi, se nachází těsně za hranicemi filipínského města Legazpi. Obyvatelé Legazpi jsou tak vždy ve střehu kvůli potenciálně nebezpečné velké erupci. V průběhu let vedly proudy lávy a větrací otvory různé závažnosti k evakuacím v oblasti, ale vážná sopečná událost se naštěstí ještě neuskutečnila. Zatímco turisté a obyvatelé si mohou užívat krásné pláže a počasí Legazpi, ve stínu mohutné hory Mayon je vždy nutná ostražitost.

Hilo, Havaj

Na největším z Havajských ostrovů má Hilo výhled na dvě sopky, Mauna Kea a Mauna Loa . Zatímco první je považován za spící, druhý je aktivní sopka a výtok lávy se několikrát dostal nebezpečně blízko města. Mauna Loa, považovaná za největší sopku na Zemi, má vysokou míru produkce lávy a četné průduchy v blízkosti centra města Hilo. Ještě nedávno v roce 1984 se proud lávy přiblížil až na 8 kilometrů k Hilo, díky čemuž jeho obyvatelé měli vždy na paměti potenciálně nebezpečnou sopečnou událost.

Shimabara, Japonsko

Japonské město Shimabara, které se nachází na ostrově Kjúšú, je historicky fascinujícím místem, které také leží ve stínu hory Unzen. Zatímco turisté mohou obdivovat tradiční japonskou architekturu a dozvědět se více o vzestupu slavných samurajských válečníků v Shimabaře, měli byste se mít na pozoru i před aktivní sopkou. Ačkoli byla hora Unzen považována za spící poté, co její velká erupce v roce 1792 zabila 15 000 lidí ve výsledné tsunami, sopka se znovu probudila v roce 1991. Od té doby nepřetržitě chrlí horký plyn, padá popel a proudí bahno, přičemž se vyhýbá velké erupci. Přesto vědci v oblasti neustále sledují sopku a obyvatelé Shimabary si vždy uvědomují potenciál pro vysoce fatální sopečnou událost.

Pasto, Kolumbie

Jedno z nejstarších kolumbijských měst, Pasto, bylo založeno v roce 1537 a po mnoho staletí předtím bylo osídleno původními obyvateli. Toto město s téměř 400 000 obyvateli, které se nachází v pohoří And, leží také na úpatí sopky Galeras. K poslední velké erupci tohoto aktivního stratovulkánu došlo v roce 1580, ale neustále se z něj uvolňují horké plyny, popel a lávové proudy. Četné menší erupce byly pozorovány již v roce 2014. Vulkanologové se obávají zejména potenciálních sesuvů kamenů, výronů lávy a oblaků popela, které by také mohly nepříznivě ovlivnit kvalitu ovzduší ve městě a okolí.

Catania, Itálie

Catania se nachází v blízkosti jedné z nejznámějších a nejaktivnějších sopek na světě, Etny . Na největším ostrově Středozemního moře, na Sicílii , Etna po staletí fascinovala vědce a veřejnost svými oslnivými lávovými erupcemi. Ale i když toky magmatu mohou být jistě krásné na pohled, obyvatelé Catanie vědí, že s každou erupcí existuje potenciál pro katastrofickou událost. V minulosti uměle založení obyvatelé používali sopečný kámen a popel k výrobě váz, kamenů pro budovy a dokonce lahví na víno a velká část kulturní přitažlivosti Catanie je skutečně spojena se sopkou. Přesto je vyžadována povinnost bdělosti, protože jen zřídka nastane delší období, kdy Etna není aktivní.

Arequipa, Peru

Druhé největší město Peru a jeho zákonné hlavní město je turistickým magnetem. Jeho historické centrum města je na seznamu světového dědictví UNESCO a zobrazuje španělské umění a architekturu v jejich nejlepší podobě. Toto velkolepé město je však vydáno na milost a nemilost vulkánu El Misti, který se nad ním tyčí jako věčná připomínka toho, že všechno může skončit, pokud si to příroda přeje ukončit. Poslední velká erupce této sopky nastala v 15. století, ale ačkoliv je méně aktivní než většina sopek na tomto seznamu, neexistuje žádná záruka, že se znovu nerozhněvá a nevyvrhne svou lávu a popel na město Arequipa. Od nynějška přispívá ke kráse města tím, že jeho panorámu města dodává kouzlo.

Goma, Demokratická Republika Kongo

Goma, město ležící na severním břehu jezera Kivu v Konžské demokratické republice, zažilo v poslední době špatné dny. Nejen, že trpělo krutostmi rwandské genocidy v roce 1994, ale v roce 2002 bylo téměř úplně zničeno vulkanickou činností hory Nyiragongo. Tato nebezpečná sopka se nachází jen asi 13 až 18 km od Gomy a hostí největší lávové jezero na světě. V roce 2002 se láva z tohoto sopečného jezera rozlila a zničila letiště Goma a 4 500 budov ve městě a způsobila 147 úmrtí v důsledku vdechování oxidu uhličitého.

Quito, Ekvádor

Hlavní město Ekvádoru se nachází v úžasné nadmořské výšce 9 350 stop, což z něj činí druhé nejvyšší město světa. V rámci Andského pohoří se Quito nachází v blízkosti několika stratovulkánů, ale jeho největší potenciální hrozbou je Pichincha, která leží těsně za východní hranicí města. Ačkoli se dlouho považovalo za spící, tato sopka znovu vybuchla v roce 1999 a následně pokryla Quito několika centimetry popela a roztavených trosek. Další menší erupce mezi lety 2000 a 2002 upozornily vulkanology na potenciál větší sopečné události. Ti v Quitu si skutečně uvědomují, že jejich obří soused by mohl rozpoutat něco zničujícího.

Santorini, Řecko

Řecký ostrov Santorini byl asi před 3 600 lety místem jedné z největších zaznamenaných sopečných událostí na světě, minojské erupce. Ve skutečnosti je tato oblast Egejského moře plná spící a aktivních sopek a vzhledem k nesmírně oblíbenému turistickému ruchu Santorini a dalších řeckých ostrovů je důvod k obavám vždy přítomen. Mezi pozoruhodné sopky patří Kolumbo, podmořská kaldera, která by mohla způsobit ničivé tsunami, pokud je erupce dostatečně silná. I když vulkanismus může být zodpovědný za vytvoření jednoho z nejúžasnějších míst v Řecku, hrozí také, že způsobí mnoho zničení, takže Santorini je skutečně místem přírodních protikladů.

Mnoho krásných měst po celém světě se nachází s tím nejunikátnějším a nejhrozivějším sousedem: sopkami. S připomínkou tragických událostí v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu si vědci a obyvatelé velmi dobře uvědomují, že erupce by skutečně mohla znamenat konec jejich milovaných domovů. Zatímco velká sopečná událost, jako je sopka Vesuv, nebyla plánována, města na tomto seznamu zůstávají ostražití, protože vědí, že jejich budoucnost může skutečně záviset na tom, co se rozhodne udělat jejich sousední sopka.