Jak velké je slunce?

Slunce je největší, nejjasnější a nejhmotnější objekt v naší sluneční soustavě . Slunce má průměr 864 938 mil (1,39 milionu kilometrů), což je asi 110 Země v průměru. Hmotnost Slunce je 333 000krát větší než hmotnost Země . Slunce ve skutečnosti obsahuje 99,8 % hmoty ve sluneční soustavě, což ukazuje, jak hmotná naše hostitelská hvězda skutečně je. Objemově byste do Slunce vešli neuvěřitelných 1,3 milionu Země. Dokonce i největší planeta ve sluneční soustavě, Jupiter , se velikostí, hmotností a objemem Slunce ani zdaleka nepřibližuje. Minimálně v naší sluneční soustavě nemá slunce konkurenci.

Je Slunce Velká Hvězda?

Slunce je sice gigantické ve srovnání s čímkoli v naší sluneční soustavě, ale ve skutečnosti se nepovažuje za příliš velkou hvězdu. Ve skutečnosti je Slunce ve skutečnosti hvězdou střední velikosti , je větší než některé a menší než jiné. Naše galaxie je domovem mnoha hvězd, díky kterým naše slunce vypadá malinké. Například červený obr Betelgeuse je 700krát větší než Slunce. Poměr velikosti mezi Sluncem a Betelgeuse je větší než poměr mezi Zemí a Sluncem. Jedna z největších známých hvězd ve vesmíru , zvaná UY Scuti , je hyperobří hvězda, která je ohromujících 1700krát větší než Slunce. Objemově byste se do UY Scuti vešli přibližně pět miliard sluncí. I když se nám tedy Slunce může zdát velké, ve srovnání s některými jinými hvězdami je Slunce zrnko prachu.

Je Slunce Stále Větší?

Od doby, kdy se Slunce před 4,5 miliardami let zformovalo, fúzuje vodíková jádra ve svém jádru za vzniku hélia. Tento proces jaderné fúze je to, co pohání Slunce, ale zároveň způsobuje, že se Slunce rozpíná. Vnější vrstvy Slunce se pomalu, ale jistě zvětšují. Od svého vzniku astronomové odhadují, že Slunce se zvětšilo asi o 20 %. Slunce bude pokračovat ve slučování vodíku ve svém jádru nejméně dalších pět miliard let. Když Slunci začne docházet palivo, změní se na rudého obra, když vstoupí do závěrečné fáze svého života. V této fázi se expanze Slunce začne zrychlovat a může dokonce dosáhnout průměru 186 milionů mil (300 milionů kilometrů). To je asi 300krát větší než jeho současná velikost. Slunce bude tak velké, že pohltí oběžné dráhy Merkura a Venuše a může dokonce pohltit i Zemi.