Kolik druhů je na zemi?

Naše planeta Země je plná života a má neuvěřitelnou biologickou rozmanitost. Biologická rozmanitost nebo biodiverzita je základem lidské existence a základem jejího blahobytu. Druhy jsou stavebními kameny tohoto života na Zemi a věří se, že květinové a faunové druhy, které se v současnosti celosvětově vyskytují, se nepřetržitě vyvíjely více než 65 milionů let od posledního hromadného vymírání. Povaha a rozsah biodiverzity naší planety na všech úrovních však dosud nebyly zcela vyhodnoceny. Přesný počet druhů nalezených na světě tedy zůstává neznámý. V průběhu let, s pokrokem vědeckých poznatků a objevy dalších nových druhů, se přiblížilo, že v současnosti je na Zemi 10 milionů až 14 milionů druhů, z nichž 1,2 milionu druhů bylo v databázi. To znamená, že stále více než 86 % suchozemských a 91 % mořských druhů zůstává neznámých.

Různé ekosystémy na Zemi mají různé druhy, které je obývají.

Taxonomové každý rok popisují tisíce druhů, z nichž některé jsou pro vědu zcela nové, zatímco v některých případech jsou druhy a poddruhy podrobně zkoumány a určovány, zda je lze považovat za odlišné druhy.

Studie odhalila, že více než 99,9 % všech druhů představujících více než 5 miliard druhů, které zde kdy žily, je považováno za vyhynulé. V současnosti na naší planetě žijí miliony druhů, z nichž 86 % žije na souši, 13 % v hlubokém podpovrchu a pouhé 1 % v oceánech. Biodiverzita však není na Zemi rozložena rovnoměrně a její počet se na různých kontinentech velmi liší. Studie Mora et al., 2011 odhalila, že na naší planetě je přibližně 8,7 milionu ± 1,3 milionu eukaryotických druhů, z nichž přibližně 2,2 milionu ± 0,18 milionu eukaryotických druhů je mořských.

Neobjevené a špatně identifikované druhy brání naší schopnosti porozumět vzorcům a změnám v globální biologické rozmanitosti a rychlosti vymírání druhů. I po několika letech taxonomických studií bylo do centrální databáze oficiálně přidáno pouze 14 % suchozemských druhů a 9 % mořských druhů. Některé druhy nevyhnutelně vyhynou dříve, než si výzkumníci uvědomí, že kdy existovaly.

Metody Používané Pro Odhad Počtu Druhů

Druhová bohatost se týká množství různých druhů nalezených v biologickém společenství. Druhová bohatost však nezohledňuje početnost druhu v konkrétním ekosystému. Simpsonův index, který zavedl britský statistik Edward H. Simpson v roce 1949, zohledňuje množství přítomných druhů a početnost jednotlivých druhů. Shannon-Weinerův index zase měří rozmanitost druhů žijících v určité komunitě. Kromě toho existuje několik dalších měřítek diverzity. Patří mezi ně druhová diverzita, ekologická diverzita, genetická diverzita, fylogenetická diverzita a funkční diverzita.

Biodiverzita

Různé studie však odhalily, že popsat a zdokumentovat všechny zbývající druhy na planetě může trvat více než 1200 let a 303 000 taxonomů. V současnosti čelí globální biodiverzita vážným problémům. Vysoká míra ztráty biologické rozmanitosti vyžaduje okamžité iniciativy, abychom se dozvěděli více o zbývajících druzích planety.